האם אתה בן חורין? שי חיון
קטע מתוך פרק המבוא של ספרו של שי חיון: 'שביל ייעודך, מדריך מסע'

לפני כ-3,500 שנה השתחרר עם ישראל מעבדות קשה במצרים. ביד חזקה ובזרוע נטויה הוציא האל את העם. היום, 3,500 שנה אחרי הגאולה ההיא, אני שואל את עצמי האם אני בן חורין? האם באמת יצאנו מעבדות לחירות? האם עבדות היא רק כאשר מעמיסים עליך עבודה קשה, או שמא יש גם עבדות מנטאלית? עבדות שנמצאת אצלנו בראש?

האם חירות וחופש זה אותו דבר? למה אני עבד היום? אולי להרגלים לא טובים? לפרדיגמות? לתפיסות? לעצלנות? לקפיאה על השמרים? האם אני עבד לתחרות עם הסביבה? עבד למה שחושבים עליי? האם עבד למה שכבר עשיתי? או אולי אני עבד למה שלא הספקתי לעשות?

האם אני עבד לצרכים שמוּנָעים מן היצר, לרצונות סרק, לרכוש שלי? אולי אני עבד של הזמן?

האם אני עבד למוסכמות, לחוקים של הטבע, לחוקי המדינה? האם אני עבד לאחר שמניע אותי לכיוון שמשרת את האינטרס שלו ומסיט אותי מהמסלול שלי? האם אני עבד לאגו שלי ולצורך שלי בהכרה? האם אני עבד ליוהרה ולרצון להראות את הישגיי ואת חוזקותיי? האם אני עבד לכסף ולעולם של תענוגות?

משפטים שמבליטים את העבדות שלי הם: "הייתי צריך לעשות...", "אני חייב לעשות...", "חבל ש..." וכדומה. משפטים אלו הם משפטי עבדות שכובלים אותי אל התסכול ומרחיקים אותי מהחירות ומן ההגשמה העצמית. העולם של היום מלמד אותנו לחיות בפחד מעונש ובכמיהה לשכר. כך אפשר לשלוט בהמונים ולהניע אותם אל עבר הכאוס – העבדות הקולקטיבית.

חירות אמתית היא כאשר אני שלם עם עצמי לחלוטין. אדם שלם רק כאשר הוא במסלול של הגשמת ייעודו. להיות בן חורין זה לא להיות בחופש. להיות בן חורין זה לעבוד, ולעבוד קשה.

הצעד הראשון ביציאה לחירות מתחיל בזיהוי העבדות. כדי להשתחרר נצטרך יד חזקה וזרוע נטויה, נצטרך אותות ומופתים ועשר מכות. אחרי השחרור נצא למסע ארוך של היטהרות שבמרכזו נקבל את התורה – סיפור הדרך במסלול אל עבר ייעודנו.

אני מזמין אותך לצאת למסע אל החירות. המסע מתחיל בגילוי של הסנה הבוער שלך. אותו חיבור אישי של כל אחד ואחד מאתנו אל הקול הפנימי שלו. אותו קול שנקי מרעשים של הסביבה ומכוון אליך בלבד.

כצידה לדרך אני מזמין אותך להשתמש במדריך מסע שחיברתי שנועד ללוות את החפצים במציאת ייעודם.

לפרטים על תוכנית המסע והזמנת המדריך, sh@shitta.co.il